Dobrze nam na Podlasiu, lubimy małe, sielskie wioski, stare drewniane domy i poczucie, że czas się w tych miejscach zatrzymał. To nie była nasza pierwsza wyprawa na Podlasie i na pewno nie ostatnia, zwłaszcza, że teraz mamy do kogo wracać . Zauważyliśmy, że coraz bardziej doceniamy aspekt ludzki podróży. To przychodzi z wiekiem? Oczywiście nadal trzymamy się z daleka od tłumów . Chodzi raczej o przypadkowe spotkania, zagadanie do pani w sklepie, dyskusję z sąsiadem, człowiek otwiera się na drugiego człowieka i widzi więcej… rozumie więcej… to fascynujące… Na Podlasiu mieliśmy szczęście do ludzi, wyjątkowo dużo było tych rozmów, każda była inna, ale równie inspirująca. Umiejętność słuchania to nie łatwa sztuka w dzisiejszych czasach . No i cóż miało być o pięknie natury, cudownej Puszczy, a tu pogadanka o człowieczeństwie . W sumie to człowiek też jest częścią przyrody, równie piękną i wyjątkową, tylko, że musi pozostać człowiekiem, a z tym to już różnie bywa…
Lubimy las i mamy to szczęście mieszkać blisko lasu, a dokładnie na obrzeżach Puszczy Noteckiej. Czym jest puszcza? Zgodnie z definicją wielkim, niezamieszkanym obszarem porośniętym lasami i borami. Kiedyś cały obszar Polski porastała puszcza… Bez ingerencji człowieka były to obszary o strukturze warstwowej, rosły potężne stare drzewa, młode drzewa, krzewy, bogate w skład gatunkowy runo. W naszej puszczy człowiek poczynił ogromne szkody, jest jednak takie miejsce w Polsce, gdzie uchronił się kawałek pierwotnego lasu, a jeśli nie powrotnego to naturalnego, z tym się naukowcy raczej zgodzą .
Puszcza Białowieska to jeden z najbardziej naturalnych lasów Europy. W 2016 r. przeprowadzono szczegółową inwentaryzację lasu i wyszczególniono ok. 10 % form naturalnych. Wydaje się mało, ale w skali lasu to dużo… człowiek ingeruje w naturę i tego się nie da cofnąć, przed wiekami w puszczy sporo się działo… Puszcza Białowieska stanowi „resztkę pradawnej europejskiej nizinnej kniei”, gdzie siły natury radzą sobie bez ingerencji człowieka. Jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie można zaobserwować łańcuch pokarmowy w pełnej krasie. Jej największym bogactwem jest to co martwe . Jak to zwykle bywa to co cenne, jest niewidoczne dla oka… Tylu tysięcy organizmów nie znajdziemy nigdzie indziej… To raj dla naukowców i badaczy, ale my turyści też docenimy jej piękno. Obszar rezerwatu ścisłego daje niepowtarzalną okazję doświadczania tego co dzikie… nie naturalne, ale po prostu dzikie… podziwianie puszczy w tych kategoriach potęguje doznania.